This page is a translated version of the page Wikispecies:About and the translation is 50% complete.
Outdated translations are marked like this.

Vikipedi'de Vikitür sayfasına da bakınız.

Vikitür – ne ve neden?

Yeni türleri sınıflandıran biyologlar, bunları özel dergilerde yayınlarlar; bu durum kimsenin genel bir bakış açısını göstermeyen çok sayıda bilgiye yol açar. Uzmanlar bile bir türün iki, üç kez veya daha çok kaydedildiğini genellikle fark etmez.

Bu nedenle, kaç türün var olduğu bilinmiyor. Dünyada varolan tüm türlerden söz edemiyoruz ancak bilimsel yayınlarda daha önce kaydedilmiş toplam tür sayısını biliyoruz.

Kimse orada kaç tane olduğunu bilmiyor. Uzman 'A', bilinen 17 000 silindirik halkanın var olduğunu düşünebilir, ancak 'B' uzmanı, 20 000 hakkında bilgi sahibi olduğuna inanıyordur. Bunun nedeni, belirli bir tür hakkında mevcut bilgi durumu hakkında bilgi edinmek için hiçbir merkezi kayıt işlemi ve hiçbir veritabanı veya kaynaklar dizini bulunmamasıdır. Bu durum şu ifadeyle özetlenebilir: Taksonomi için merkezi, kapsamlı bir veritabanına acilen ihtiyaç vardır.

Vision

ve Vikitürde olması gereken şey de budur. Bilim adamları için açık, kapsamlı bir veri tabanı ve bilim dışındaki insanlara dünya gezegenimiz üzerindeki yaşam çeşitliliğini yansıtmaktır.

Artan miktarda büyük, bilimden finanse edilen projeler vardır ve bunların hepsi az ya da çok aynı şeyi hedeflemektedir. Örnekler arasında Yaşam Kataloğu, EoL, vb. söylenebilir. Bu projelerin çoğunda başlıca sorun, düzenlemeye açık olmaması ve kaçınılmaz pek çok hatanın bulunması ve düzeltilmesinin zor olmasıdır.

Vikitür'e nasıl katkıda bulunabilirim?

Vikitür'e içerik eklemek istiyorsanız ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki linke bir göz atın Help:İçindekiler bölümünde, Vikitür'e veri eklemenin ne kadar basit olduğunu açıklıyoruz.

Vikitür ile ilgili politikamız hakkında sorularınız mı var? Vikitür:Tüzük bunun ne hakkında olduğunu biraz daha açıklıyor.