Wikidruhy:O projektu
- Viz také Wikidruhy na Wikipedii
Wikidruhy – co a proč?
Biologové, kteří popisují nové druhy, publikují své objevy ve specializovaných časopisech. Množství informací, které takto vzniká, je obrovské, a nikdo nemá kapacitu na to, aby měl přehled o všem. Dokonce i experti na konkrétní obor si často ani nevšimnou, že druh už byl oficiálně popsán jednou, dvakrát či dokonce vícekrát.
V důsledku toho vlastně nevíme, o kolika druzích víme - a je to přesně tak směšné, jak směšně to zní. Nemáme teď na mysli celkový počet druhů, které na naší planetě vůbec existují, ale celkový počet druhů, které už byly popsány ve vědeckých publikacích.
Nikdo neví, kolik jich celkem je. Expert 'A' si myslí, že existuje 17 000 popsaných kroužkovců, zatímco expert 'B' věří, že jich je 20 000. Je to způsobeno tím, že neexistuje žádný centrální úřad, přes který by probíhala registrace druhů, a neexistuje žádná centrální databáze, ve které by bylo možné informace o jednotlivých druzích vyhledávat. Situaci lze shrnout prohlášením: Naléhavě potřebujeme centrální, vyčerpávající taxonomickou databázi.
Vision
A to je cíl, který si Wikidruhy kladou: být otevřenou, vyčerpávající databází pro vědce i nevědce, zrcadlící různorodost života na naší Zemi. Protože život nezná autorská práva.
Roste počet velkých, vědecky podporovaných projektů, které si kladou za cíl totéž co Wikidruhy. Jedná se například o Catalogue of Life, EoL, a mnohé další. Hlavním problémem těchto projektů je jejich uzavřenost - nemožnost editace uživateli, kvůli které hrozí, že chyby, pokud se vyskytnou, se obtížně opravují.
Jak mohu přiložit ruku k dílu?
Pokud byste rádi přidávali obsah do Wikidruhů, ale nevíte jak, podívejte se do sekce Nápověda:Obsah, kde je vysvětleno, jak jednoduché je přidávat data do Wikidruhů.
Máte otázky ohledně koncepce Wikidruhů? Navštivte Wikidruhy:Charta, kde je nastíněno, o čem tohle celé je.