This page is a translated version of the page Wikispecies:Bot and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.

Bot (bir robot kısaltması) terimi, Vikitür'ün içeriğini tamamen otomatikleştirilmiş olsun ya da bir şekilde bir insana katkıda bulunan bir dereceye kadar otomasyonla değiştiren bir betik anlamına gelir. Bu politika bu tür işlemler için geçerlidir. Vandalizmi geri alma gibi tekrarlayan görevlere yardımcı olacak araçların kullanımı destekli düzenleme olarak adlandırılır ve genellikle bir botun çalışması olarak kabul edilmez. Bazı yazılım araçları destekli düzenleme olarak değerlendirilmek üzere bot tanımından çıkarılabilir. Şu anda hariç tutulan araçlar şunlardır: AWB (AutoWikiBrowser) ve JWB (JavaScriptWikiBrowser), AWB web versiyonudur. Bu araçlar, her bir düzenlemeyi tamamlamak için kullanıcı onayına ihtiyaç duyar ve yalnızca bir bot hesabıyla otomatik modda (Otomatik kaydetme) kullanılabilir. Bu programları dakikada 20'den fazla düzenleme yapmak için düzenli olarak kullanıyorsanız, bir bot hesabı açmanızı şiddetle tavsiye ettiğinizi lütfen unutmayın.

Bir botun onayını talep ediyorsanız, lütfen Wikispecies:Bots/Requests for approval bölümüne gidin.

Bot hesapları

Katkıda bulunanlar, bir botu çalıştırmak için ayrı bir hesap oluşturmalıdır. Hesabın adı hem operatörü tanımlamalı, hem de "bot" kelimesini ekleyerek hesabın niteliğini netleştirmelidir. Bot olarak kabul edilmeyen araçlar için ayrı bir hesap gerekmez.

Bir bot hesabının katkıları operatörün sorumluluğundadır. Özellikle, bot operatörü, yanlış çalışan bir botun neden olduğu hasarın onarımından sorumludur. Tüm politikalar, herhangi bir kullanıcı hesabında olduğu gibi bir bot hesabına uygulanır. Bot hesapları, kullanıcı hesabı politikası açısından operatörlerinin alternatif hesapları olarak kabul edilir.

Bot hesapları, botun belirlenen görevleri kapsamına girmeyen katkılar için kullanılmamalıdır. Özellikle, bot operatörleri bu bot hesabıyla ilgili mesajlara cevap vermek için bir bot hesabı kullanmamalıdır. Bot operatörleri, bir bot hesabının tartışma sayfasını kendi yönlendirmek isteyebilir.

Onay

Botların çalışabilmesi için onaylanması gerekir. Katkıda bulunanlar, test düzenlemelerinin çok az sayıda olması şartıyla, bot süreçlerinin onayı olmadan sınırlı test yapabilirler. Bu tür test düzenlemeleri herhangi bir bürokrattan yapılabilir veya bir botun işleyişini uzatabilir, bunu bu politikaya uygun olarak yaptıklarından emin olmalıdırlar. Örneğin, düzeltmek için küçük değişiklikler, belirli bir görevin çalışmasını iyileştirir, bir sorun olması olası değildir, ancak bazı tartışmalar olmadan daha büyük değişiklikler uygulanmamalıdır. Tamamen yeni görevler genellikle ayrı bir onay isteği gerektirir. Bot operatörleri, her görev için ayrı bir bot hesabı oluşturmak isteyebilir.

Gereksinimler

Bir botun onaylanması için, operatörün aşağıdakileri göstermesi gerekir:

 • zararsız
 • kullanışlı
 • gereksiz kaynakları tüketmez
 • sadece fikir birliği olan görevleri yerine getirir
 • ilgili politikalara ve yönergelere uyar

Bot hesabının kullanıcı sayfası, {{Bot}} etiketini kullanarak botu bu şekilde tanımlamalıdır. Hem bot hesabının kullanıcı sayfasında hem de onay talebinde aşağıdaki bilgiler sağlanmalı veya bu bilgilerden bağlantı oluşturulmalıdır:

 • Botun görevinin veya görevlerinin ayrıntıları
 • Botun elle desteklenip desteklenmediği veya otomatik olarak çalışıp çalışmadığı
 • Çalıştığında (sürekli, aralıklı olarak veya belirli aralıklarla) ve hangi oranda
 • Çalıştırdığı dil ve/veya program

Performans genellikle bir sorun olmasa da, bot operatörleri, çok sayıda istekte bulunan veya yüksek hızda düzenleme yapan bir botun ortalama katkıda bulunandan çok daha büyük bir etkiye sahip olduğunu bilmelidir. Operatörler gereksiz Web istekleri yapmamaya dikkat etmeli ve düzenleme hızlarında tutucu olmalıdır. Geliştiriciler, herhangi bir önem taşıyan performans sorunlarının ortaya çıkması durumunda toplumu bilgilendirecek ve bu gibi durumlarda tavsiyelerine uyulmalıdır.

 • Deneme sürelerindeki botlar ve en önemsiz veya acil görevleri yerine getiren tüm onaylı botlar, gerektiğinde düzenlemelerinin incelenmesine izin veren bir oranda çalıştırılmalıdır.
 • İşaretlenmemiş botlar, düzenlemeleri kullanıcı izleme listelerinde görülebildiğinden, işaretli botlardan daha yavaş düzenlenmelidir.
 • Bir görevin aciliyeti daima göz önünde bulundurulmalıdır; hızlı bir şekilde tamamlanması gerekmeyen görevler (örneğin, kategoriler yeniden adlandırılması), gerçekleştirilenden daha düşük bir hızda gerçekleştirilebilir ve gerçekleştirilmelidir (örneğin, vandalizm geri döndürme).
 • Otomatik Botların düzenleme hızı bir şekilde ayarlanmalıdır; Onaylanması durumunda, acil olmayan görevler yapan botlar yaklaşık beş saniyede bir düzenleyebilirken, daha acil görevler yapan botlar yaklaşık iki saniyede bir düzenleyebilir. Kısa bir etkinliğe sahip destekli düzenlemenin, dakikada 50 düzenlemeye kadar düzenleme yapmasına izin verilir.
 • Yüksek hızda botlar en yoğun saatlerde (1200 - 0400 UTC) ve günlerde (haftanın ortasında, özellikle Çarşamba ve Perşembe günleri) en sessiz saatlere (hafta sonları) göre daha yavaş çalışmalıdır. Trafik istatistikleri için buraya bakın.
 • Botların düzenleme hızı, bağımlı veritabanı sunucusu gecikmesine bağlı olarak da ayarlanabilir; bu, botların sessiz dönemlerde daha hızlı düzenlenmesini sağlarken, sunucu yükü yüksek olduğunda önemli ölçüde yavaşlar. Bu, istenen her URL'nin sorgu dizesine fazladan bir parametre eklenerek gerçekleştirilebilir; daha fazla ayrıntı için Manual:Maxlag parametresi bölümüne bakın.

Sorunlarla başa çıkmak

Bir botla ilgili bir sorun fark ettiyseniz veya yapmak için bir şikayet veya öneriniz varsa, bot operatörüne başvurmalısınız. Bot önemli bir soruna neden oluyorsa ve daha acil bir tartışmanın gerekli olduğunu düşünüyorsanız, Wikispecies:Village Pump'a bot operatörünü nereye bildirdiğinizi belirten bir mesaj bırakmak isteyebilirsiniz.

Hizmetliler, onay olmadan çalışan, onay isteklerinde belirtilmeyen bir şekilde çalışan veya onay şartlarına aykırı çalışan bot hesaplarını engelleyebilir (örneğin, çok hızlı bir şekilde düzenleyerek). Bir bot işlemi bir hesaba giriş yapmadan veya kendi hesabından başka bir hesaba giriş yaptıysa da bir engel verilebilir.

See also