ויקימינים:בוט

This page is a translated version of the page Wikispecies:Bot and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.

המושג בוט (קיצור של רובוט) מתייחס לסקריפט שמשנה תוכן בוויקימינים עם רמה כלשהי של אוטומטיות, או אוטומטי לחלוטין או בסיוע של בן־אנוש שמסייע בצורה כלשהי. מדיניות זו נוגעת לכל התהליכים האלה. שימוש בכלים לסיוע בפעולות חוזרות ונשנות, וכן שחזור השחתות נחשבים לעריכה־בסיוע ואינן נחשבות לפעולות של בוט. מספר כלים מבוססי תוכנה גם כן אינם נמצאים בהגדרה של בוט אלא עריכה־בסיוע. הכלים שלא מוכללים בהגדרת בוט הם AWB (AutoWikiBrowser) ו־JWB (JavaScriptWikiBrowser), שהוא שירות מבוסס וב של AWB. כלים אלו צריכים אישור מהמשתמש כדי להשלים את העריכה של כל עריכה ויכולים להיות מבוצעים אוטומטית (שמירה אוטומטית) רק עם חשבון בוט. לתשומת ליבכם, אם אתם משתמשים בכלים האלה באופן קבוע ומבצעים מעל ל־20 עריכןת בדקה, מומלץ מאוד שתפתחו חשבון בוט לצורך זה.

Wikispecies:Bots/Requests for approval משמש את חברי הקהילה לבקשת הרשאות בוט.

חשבון בוט

התורמים צריכים ליצור משתמש נפרד לשם הרצת הבוט. שם החשבון צריך להציג בצורה ברורה גם את שם המשתמש של המפעיל וגם שמדובר על בוט (בשילוב המילה BOT בשם). כלים שאינם נחשבים לבוט, לא מצאיכים חשבון נפרד.

התורמים בחשבון הבוט נשארים אחראים על הפעלתו. בפרט, מפעיל הבוט אחראי על תיקון כל נזק שנגרם על ידי בוט שאינו פועל כראוי. כל המדיניות שקשורה לחשבון הבוט, זהה לכל חשבון משתמש אחר. חשבון הבוט נחשב כחשבון אלטרנטיבי של המפעיל במטרות שבמדניות חשבון המשתמש.

אין להשתמש בחשבון הבוט לתרומות שאינם בהגדרה של פעולות הבוט. בפרט, אסור למפעילי בוט להשתמש בחשבון הבוט לענות על הודעות שקשורות לחשבון הבוט. מפעילי בוט יכולים ליצור הפניה בין דף השיחה של חשובן הבוט לדף שיחתם.

תהליך אישור

בוטים צריכים להיות מאושרים לפני שמפעילים אותם. המפעילים יכולים להרית את הבוט במספר מצומצם של עריכות לצורך בדיקה ללא הצורך באישור, בתנאי שכמות עריכות הבדיקה קטנות מאוד. עריכות אלו יכולות להתבצע על ידי ביורוקרטים או הרחבה של הבוט, עריכות אלו צריכות להעשות בתאימות למדיניות. שינויים קטנים, למשל לשיפור פעולה מסויימת של הבוט, לא צפוי להכיל בעיות, אך אין להכניס שינויים נרחבים בלי לדון על זה קודם לכן. משימות חדשות לחלוטין מצריכות דיון נפרד. יתכנו מפעילי בוט שירצו ליצור בוט נפרד לכל משימה.

דרישות

על מנת לקבל דגל בוט, מפעיל הבוט צריך להראות:

 • הוא לא מזיק
 • הוא שימושי
 • לא צורך משאבים לא נדרשים
 • במצע רק פעולות שיש לגביהן הסכמה
 • מודע למדריכים ולמדיניות הרלוונטית

דף המשתמש של הבוט צריך לזהות את הבוט ככזה על ידי שימוש ב־{{Bot}}. יש לספק את המידע להלן או לקשר אליו מדף המשתמש של הבוט וכן בדף הבקשה לאישור הבוט:

 • פירוט של המשימות של הבוט
 • האם הבוט רץ אוטומטית או בסיוע ידני.
 • מתי הבוט פועל (באופן רציף, לסירוגין או בזמנים מסויימים) ובאיזה תדירות
 • שפת התכנות או התוכנה שבו הבוט רץ

בדרך כלל הביצועים אינם בעיה, אולם מפעילי בוט צריכים להיות מודעים שבוט עורך יותר ובקצב גבוהה יותר ממשתמש ממוצע. לכן על מפעיל בוט לשים לב לא לבקש בקשות לא נחוצות ברשת ולבצע עריכות בקצב סביר. מפתחים יודיעו לקהילה אם יש בעיה בביצועים לכל בעיה רצינית, ובמקרה כזה יש לבצע את מה שהם מציעים.

 • בוטים בתקופת הרצה וגם בוטים שאושרו חוץ מבוטים פשוטים או למשימות דחופות צריכים לרוץ בקצב שמאפשר בדיקה של העריכות, אם ידרש.
 • בוטים ללא דגל צריכים לערוך בקצב איטי יותר מבוטים עם דגל מפני שהעריכות שלהם מופיעות ברשימת המעקב של המשתמשים.
 • החשיבות של המשימה צריכה להילקח בחשבון; משימות שאינן דחופות (למשל, שינוי שמות קטגוריות) יכול וצריך להיות מבוצע בקצב נמול מאשר משימות דחופות (למשל, שחזור השחתות).
 • קצת העריכות של בוט אוטומטי צריך להיות מוגבל בצורה כלשהי. בכפוף לאישור, בוט שעושה משימות לא דחופות יכול לערוך פעם בחמש שניות, בוט שעושה משימה דחופה יכול לערוך כל שתי שניות. בוטים שפועלים לזמן קצר יכולים לערוך בקצב ממוצע של 50 עריכות בדקה.
 • בוטים שעורכים בקצב גבוהה צריכים להאט בשעות העומס (12:00 – 04:00 UTC), בימי העומס (באמצע השבוע בעיקר בימים רביעי וחמישי) ביחס לשעות הרגועות יותר (בסופי שבוע). ניתן למצוא כאן סטטיסטיקת עומס.
 • קצב העריכות של הבוט צריך להיות מתואם גם עם לאגים בשרתי בסיס הנתונים. זה יאפשר לבוט לערוך בקצב מהיר יותר בתקופות רגועות ולאט יותר כאשר יש יותר עומס על השרת. ניתן לעשות זאת על ידי הוספת פרמטר למחרוזת השאילתה לכל URL. מידע נוסף נמצא במדריך:פרמטר maxlag.

טיפול בבעיות

אם נתקלתם בבעיה בבוט או שיש לכם תלונה או בקשה, אתם צריכים לפנות למפעיל הבוט. אם הבוט יוצר בעיות משמעותיות ואתם מרגישים שיש צורך בדיון נוסף, יתכן ותרצו להשאיר הודעה בWikispecies:Village Pump, אפ הפניה למקום בו פניתם למפעיל הבוט.

מפעיל מערכת יכולים לחסום חשבון של בוט שפועל ללא אישור, פועל בניגוד למה שאושר לו לעשות (למשל על ידי עריכה בקצב מהיר מידי). תתכן גם חסימה כתוצאה מפעילות מפעיל הבוט למשל בעריכות ללא התחברות לחשבון הבוט או התחברות לחשבון אחר משלו.

See also