Help:Секція джерел
Зміст · Головне про Віківиди · Секція навігації по таксонах · Секція назв · Секція джерел · Секція назв рідними мовами
Настанови щодо використання зображень · Імена авторів та Сторінки авторів · Шаблони проектів · Джерела проекту · Переклад
Секція джерел
Секція джерел має містити перелік джерел, що надають підтвердження інформації, наведеної на сторінці. Без цього інформація стає марною. Зверніть увагу: важливо, щоб усі посилання були виконані згідно наведених нижче вказівок, всі цитати мають бути узгодженими на просторі Віківидів.
Будь ласка, надайте декілька джерел у вигляді маркованого списку, де автори розташовуються за абеткою. Корисним тут стане шаблон {{a|Author Page Name|Коротке ім'я автора}}
. Він дозволяє виводити прізвища авторів шрифтом, що відрізняється від решти тексту, як от (Linnaeus), і створити посилання на сторінку у Віківидах, що містить інформацію про цього автора. Назви журналів або книжок мають писатися курсивом.
Будь ласка, дотримуйтесь таких правил:
- Після року ставте крапку. Наприклад:
2015.
- Не ставте пробіли між ініціалами автора. Наприклад:
Ferreyra, H.D.V.
- Використовуйте капітель для запису імені автора і посилання на його сторінку за допомогою шаблону
{{A}}
. Наприклад:{{a|Hebe del Valle Ferreyra|Ferreyra, H.D.V.}}
виводитиметься як Ferreyra, H.D.V. з посиланням на Hebe del Valle Ferreyra. Якщо для автора сторінка відсутня, при написанні його імені використовуйте інший шаблон{{Aut}}
, наприклад{{aut|Ferreyra, H.D.V.}}
виводитиметься як Ferreyra, H.D.V. (без посилання). - Не ставте пробіл між номером тому і номером його частини. Іншими словами, має бути
4057(1)
, а не4057 (1)
. - Використовуйте коротке тире (–) без пробілів до і після нього для діапазону сторінок або років публікації. Це є стандартом ISO. Наприклад:
2016–2017
,pp.54–59
. Не використовуйте дефіс (-) або довге тире (—). - Всі автори повинні бути перераховані. Не використовуйте et al. Імена різних авторів мають бути розділені комою, а не будь-яким іншим розділовим знаком, наприклад, крапкою з комою. Також зауважте, що кома не повинна розділяти ім'я (останнього) автора та рік публікації, оскільки автор та рік і так вже розділені крапкою після ініціалів автора, напр. "Ferreyra, H.D.V. 2015."
- Назву журналу слід супроводжувати посиланням на сторінку його ISSN. Наприклад:
''[[ISSN 1175-5326|Zootaxa]]''
буде виводитись як Zootaxa з посиланням на ISSN 1175-5326 сторінку журналу.- ISSN використовується з кількох причин: це стабільна цільова адреса, яка дозволяє уникнути численних перенаправлень для різних форматів назви (абревіатура, знаки пунктуації, діакритичні символи, використання великої літери тощо), ISSN також зменшує кількість неоднозначностей, коли назва журналу співпадає з назвою таксону.
- Для кодів ISBN використовуйте, будь-ласка, шаблон
{{ISBN}}
. Наприклад:{{ISBN|978-0-684-15976-8}}
буде виводитись як ISBN 978-0-684-15976-8 з посиланням на сторінку пошуку джерел книжки. - Так само для DOI, будь ласка, використовуйте шаблон
{{Doi}}
. Наприклад:{{doi|10.11646/zootaxa.4057.1.6}}
буде виводитись як DOI: 10.11646/zootaxa.4057.1.6 з посиланням на онлайн-версію статті в журналі.
Приклад секції джерел:
== {{int:References}} == * {{a|María Soledad Moleón|Moleón, M.S.}}, {{a|John Mike Kinsella|Kinsella, J.M.}}, {{a|Pablo Gastón Moreno|Moreno, P.G.}}, {{a|Hebe Del Valle Ferreyra|Ferreyra, H.D.V.}}, {{a|Javier Pereira|Pereira, J.}}, {{a|Mónica Pía|Pía, M.}} & {{a|Pablo Martín Beldomenico|Beldomenico, P.M.}} 2015. New hosts and localities for helminths of carnivores in Argentina. ''[[ISSN 1175-5326|Zootaxa]]'' 4057(1): 106–114. {{doi|10.11646/zootaxa.4057.1.6}} [http://www.mapress.com/zootaxa/2015/f/z04057p114f.pdf Preview (PDF).]
Виводиться як:
References
- Moleón, M.S., Kinsella, J.M., Moreno, P.G., Ferreyra, H.D.V., Pereira, J., Pía, M. & Beldomenico, P.M. 2015. New hosts and localities for helminths of carnivores in Argentina. Zootaxa 4057(1): 106–114. DOI: 10.11646/zootaxa.4057.1.6 Preview (PDF).
Джерело є хорошими, якщо:
- Це оригінальний опис таксону або наступна таксономічна ревізія, що підтверджує або змінює статус таксону.
- Воно визначає всі імена авторів, номер публікації DOI та, якщо це можливо, посилання на автореферат або повний текст статті.
- Список джерел вказує на роботи, з яких автор брав інформацію.
Якщо ваші джерела не відповідають цим вимогам, вони можуть розглядатися як сумнівні й будуть позначені відповідним чином. Більшість біологічних / таксономічних журналів, опублікованих 90 років тому й раніше, зараз вважаються суспільним надбанням, і їх можна переглянути на веб-сайтах, наприклад на Biodiversity Heritage Library (BHL). Деякі нещодавно видані журнали також доступні для перегляду в Інтернеті. У такому випадку корисно додати посилання на відповідну веб-сторінку, як описано вище для Systema Naturae.
Підсекції джерел
Бажано розділити різні джерела на підрозділи за їхньою важливістю у такому порядку:
=== {{int:Primary references}} ===
Для всіх номенклатурних документів: оригінальний опис, синоніми, нова комбінація (comb. nov.), тип призначення тощо.
=== {{int:Additional references}} ===
Для документів, що містять інші матеріали, де згадуються таксони: тип ревізії, поширення, матеріал, контрольні списки таксонів/рецензії тощо.
=== {{int:Links}} ===
Посилання на зовнішні сайти.
- Розташування заголовків у повному розділі джерел:
=={{int:References}}== ==={{int:Primary references}}=== ==={{int:Additional references}}=== ==={{int:Links}}===
Зверніть увагу, що назва заголовку має бути у множині: "References" і "Links", а не "Reference" або "Link", навіть якщо підрозділ складається лише з одного пункту.
Шаблони джерел
Якщо певна таксономічна праця включає описи численних нових таксонів, коли вона авторитетно переглядає значну групу таксонів або ж вона має кількох авторів, то цілком імовірно, що цей документ буде цитований як джерело на численних сторінках. У такому випадку дуже корисно буде створити Шаблон джерела для опублікованого документа, а тоді включити його до тексту на сторінці кожного автора або таксона, звідки на нього є посилання.
Робити це не обов'язково, але використання шаблонів полегшить роботу для інших та й для вас. Подальші оновлення (наприклад, виправлення орфографічних помилок, додавання DOI або посилання на скан-копію документа) потрібно буде виконувати лише один раз у шаблоні, а не на кожній сторінці, де є посилання на документ.
Також можна додати посилання на шаблон до елемента Вікіданих до відповідної праці й навпаки.
Стандартний формат Віківидів включає використання капітелей та курсиву для таких посилань:
- Author, A. Year. Title of Paper. Name of Journal Volume x (part y): pages n1–n2, plates x1–x2. Internet link.
or for a book...
- Author, A. Year. Title of Book. Name and location of publisher: n pages and x plates. Internet link.
Шаблон джерела створюється на сторінці з назвою Template:Author, Year (Шаблон:Автор, Рік), він може бути викликаний на сторінці таксону за допомогою додавання коду: {{Author, Year}}
Будь-ласка, даючи шаблону джерела назву, використовуйте лише прізвище автора (без імені чи ініціалів), також завжди використовуйте кому та пробіл перед роком публікації: не крапку з комою, не лише пробіл чи лише кому або ще щось подібне. Якщо певна комбінація вже використовується іншим шаблоном цього автора, що вже існує, наприклад {{Smith, 2015}}
, тоді просто додайте в кінці одну малу літеру, тобто {{Smith, 2015a}}
, потім {{Smith, 2015b}}
, {{Smith, 2015c}}
і так далі.
Всього існує лише чотири можливі варіанти Автор, Рік
:
- ✓
Myers, 1942
- ✓
Myers & Young, 1942
- ✓
Myers, Young & Hill, 1942
- ✓
Myers et al., 1942
і кожен з них може мати в кінці додаткову літеру:
- ✓
Myers, 1942a
- ✓
Myers & Young, 1942a
- ✓
Myers, Young & Hill, 1942a
- ✓
Myers et al., 1942a
Будь ласка, зверніть увагу на використання пробілів, а також на те, що в ініціалах автора ніколи не використовуються двокрапка або кома.
Жодний інший варіант не дозволяється. Наприклад, НЕ дозволяється написання:
- ✓
Myers, September 1942
- ✓
Myers, 1942-09
- ✗
G.S. Myers, 1942
- ✗
Myers, G. & Young, N., 1942
- ✗
Myers et al. 1942
- ✗
Myers, et al., 1942
- ✗
Myers&Young,1942
- ✗
Myers&Young 1942
- ✗
Myers, G.S., 1942
- ✗
Myers 1942
- ✗
Myers,1942
- ✗
Myers; 1942
Також не дозволяється на початку назви шаблона ставити назву журналу або книжки. Наприклад, "Zt3690.1.1" (абревіатура журналу Zootaxa) використовувати не можна.
Нижче наведений приклад шаблону джерела з назвою Myers, 1942
* {{a|George Sprague Myers|Myers, G.S.}} 1942. A new frog of the genus ''Micrixalus'' from Travancore. ''[[ISSN 0006-324X|Proceedings of the Biological Society of Washington]]'' 55: 71–74. [https://biodiversitylibrary.org/page/34633434 BHL]{{subst:reftemp}}
(зверніть увагу на відсутність пробілу між текстом та кодом: {{subst:reftemp}}
)
Це виглядає так:
- Myers, G.S. 1942. A new frog of the genus Micrixalus from Travancore. Proceedings of the Biological Society of Washington 55: 71–74. BHL Reference page.
Код заміщення {{subst:reftemp}}
, присутній в наведеному вище прикладі, є швидким способом додавання кількох корисних загальних компонентів (їх не буде видно при цитуванні джерела на сторінці таксону) в кінець Шаблону джерела. Клацнувши на посиланні "reference page" ("сторінка джерела") в кінці цитування, можна перейти на оригінальну сторінку Шаблону джерела й, за потреби, відредагувати його. Будь-які зміни, зроблені в Шаблоні джерела, автоматично з'являтимуться при перегляді сторінки таксону, що містить відповідне цитування.
Мова
Якщо стаття або журнал мають назву не англійською мовою, рекомендується додати відповідну позначку мови {{Lang}}
, як у цьому редагуванні. Код із двох малих літер для цієї мови має відповідати стандарту ISO 639-1, його можна знайти в картці на сторінці Вікіпедії про відповідну мову. Найвживаніші значення:
- Французька
- fr
- Німецька
- de
- Латинська
- la
- Португальська
- pt
- Російська
- ru
- Іспанська
- es
- Українська
- uk
Посилання на конкретні сторінки
За потреби можна вказати номери сторінок статті, на яких міститься інформація про таксон, наприклад:
{{Myers, 1942}} at p.72
що відображається так:
- Myers, G.S. 1942. A new frog of the genus Micrixalus from Travancore. Proceedings of the Biological Society of Washington 55: 71–74. BHL Reference page. at p.72
Додаткова інформація
Також можна додати на сторінці Шаблону джерела ще один розділ з переліком таксономічних документів, що містить це джерело, або посилання на інші релевантні веб-сайти, наприклад ZooBank. Щоб вони не потрапили на сторінки таксонів, коли викликається Шаблон джерела, їх потрібно записувати всередині коду <noinclude>...</noinclude>. Це (екстремальний) приклад.
Шаблони джерел для зовнішніх баз даних
Є кілька шаблонів для зовнішніх баз даних, які часто використовуються/цитуються. Повний їх перелік наведений в Category:External link templates (Зауважте, що в наведеній нижче таблиці текст посилання на "Секцію джерел" ("Reference section") при використанні на сторінці таксона замінений на фактичну назву таксона).
Template code | Result | More information |
---|---|---|
{{AlgaeBase|genus|43546}}
|
Template:AlgaeBase | |
{{ASW5|accessdate=2008-01-16}}
|
Frost, Darrel R. (2007). Amphibian Species of the World: An Online Reference. Version 5.0. Electronic database accessible at [1]. Accessed on 2008-01-16. | Template:ASW5 |
{{CoF|sp|4340||Nematobrycon palmeri}}
|
|
Template:CoF |
{{FishBase|258|''Esox lucius''}}
|
|
Template:FishBase |
{{GRIN|fam|879}} {{GRIN|gen|9418}} {{GRIN|sp|28411}}
|
|
Template:GRIN |
{{ITIS|180679|i}} {{ITIS|180679|''Dugong dugon'' ({{aut|Müller}}, 1776)}}
|
|
Template:ITIS |
{{IUCN|CR|57334|Telmatobius culeus}}
|
IUCN: Telmatobius culeus (Critically Endangered) | Template:IUCN |
{{MSW|11600005}} {{MSW|11600005|i}}
|
|
Template:MSW |
{{NCBI|9606|''Homo sapiens''}}
|
|
Template:NCBI |
{{NRDB genus|genus=Naja}} {{NRDB species|genus=Naja|species=naja}}
|
Naja at the New Reptile Database Naja naja at the New Reptile Database |
Template:NRDB genus Template:NRDB species |
{{PLANTS|ADENI}}
|
|
Template:PLANTS |
{{WoRMS||154210}}
|
Template:WoRMS |
← Секція назв | Reference section/uk | Секція назв рідними мовами → |