Help:İsim bölümü

This page is a translated version of the page Help:Name section and the translation is 83% complete.
Outdated translations are marked like this.

İsim

Ad bölümü yalnızca ilgili adlandırma kodu tarafından düzenlenen adlar için kullanılır (zooloji için bu, yalnızca tür grubu, cins grubu ve aile grubu adları anlamına gelir). İsim bölümü Vernacular İsimleri kullanmaz ve bu nedenle sadece taksonun Latince adı kabul edilebilir. Cins seviyesine veya daha düşük taksonlar için bu isimler italik olmalıdır. Bu bilimsel bir sözleşmedir. Taksonun adını mutlak olarak en az yaptırım yazarının izlemesi gerekir. Botanik için bunu yayın yılı takip etmelidir. Bununla birlikte, zoolojik taksonlar için onay yılı da önerilir. Eski zooloji ve tüm botanik yayınlar için, onay yılı yayın yılı ile aynıdır. Botanikte yıl her zaman parantez içindedir.

Zooloji: Vulpes vulpes Linnaeus, 1758 Botanik: Clematis viticella L. (1753)

Yazarın, yazar sayfalarına bağlandığını unutmayın; bunun için Vikitür'ün bir bölüm maddesi vardır. Yazar isimleriyle nasıl başa çıkılacağı üzerine Help:Yazar Adları'na başvurun.

Bazen, belirli bir taksona verilen birden fazla yazar adı olabilir. Bu durumda, son yazar için virgülle ayrılmış bir liste ve bir & kullanın. Tek tek isimleri, tüm yazar listesine değil, bağlantı braketlerine sarın. Eğer 4'ten fazla yazar varsa, burada "ve diğerlerinin" Latince olan kısaltmasını kullanmak kabul edilebilir. İtalikleştirilmelidir ve kısaltıldığından her zaman dönemi içerir. (Lütfen ad bölümünden hemen sonra gelen başvuru bölümü bölümünde, kullanmamalısınız . "Yazarların tam listesini Orijinal kaynağı veya protokolü girdiğinizde dahil edilmelidir.)

 Bacillus novalis Heyrman et al., 2004

Hem yazar adı hem de yıl etrafındaki zooloji parantezlerinde ve yazarın çevresindeki botanikte, adın, açıklama yetkilisi tarafından kullanılan orijinal kombinasyondan ziyade, sonraki bir kombinasyon olduğunu belirtmek için kullanılır. Bu durumlarda, hem orijinal hem de sonraki kombinasyonlar, tanımlayıcı otoritenin adını taşır, ancak orijinal kombinasyon her zaman parantez olmadan yazılır. Botanik isimler parantez içindeki orijinal yazarla yeni bir kombinasyondan sonra gözden geçiren yazarın adını (parantez olmadan) içermelidir, ancak bu uygulama genellikle zoolojide kullanılmaz.

 Zooloji: Macracantha arcuata (Fabricius, 1793)
 Botanik: Clematis alpina (L.) Mill. (1768)

Bu ilk durumda, Macracantha arcuata geçerli addır. Eşanlamlı ikinci vaka Clematis alpina, Linnaeus tarafından başka bir isim altında yayınlandı ve daha sonra Miller tarafından yeniden birleştirildi ve orijinal kombinasyon eşanlamlı olarak bulunabilir. daha önce geçerli bir eşanlamlı olarak kabul edilirse.

Botanik alanında yayın, kanun altındaki geçerli yayın tek başına onay verdiği için bir takson isminin onaylanmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Bu nedenle, çağdaş bilimsel literatürdeki taksonomik tedaviler her zaman yazar, tarih ve yayını kısaltılmış biçimde kullanır. Vikitür bilimsel bir araç olduğundan, bu kuralı hem Ad hem de Eşanlamlı bölümlerinde kullanmalıyız. Bu Vikitür, Uluslararası Bitki Adı Endeksi'nde ve Seçilen Bitki ailelerinin Dünya Kontrol Listesi gibi benzer sitelerde bulunan sözleşmeyi izler.

 Botanik: Sciadopitys verticillata (Thunb.) Siebold & Zucc., Fl. Jap. 2(1): 3 (1842).

Vikitür geliştikçe, şimdi İsim Bölümüne az miktarda önemli ek bilgi dahil edilmesi istenmektedir. Zooloji türünde yerellik ve holotipin yeri örneklerdir. Botanikte taksonun türü, bir cinsin türünün temel taksonomik bilgi olarak görülebildiği başka bir şeydir.

 Zooloji: Wagimo signatus Butler, [1882].
      Tip Lokalitesi: Japan, Hokkaido, "Kuramatsunai, August".
      Holotip: BMNH (Fenton).
 Botanik: Vella L., Sp. Pl. 2: 641 (1753).
     Tip tür: Vella pseudocytisus L., Sp. Pl. 2: 641 (1753).

Tip lokalitesi

Bazı kaynaklar holotipler hakkında bilgi sağlar. Holotipler, yaptırım yapan yazarın açıklamalarına dayandığı türlerin örnekleridir. Çoğu zaman bu, böyle bir organizmanın ilk bulunduğu zamandır. Tip lokalitesi, holotipin bulunduğu yeri ve ortamı anlatır. Kaynaklarınızın sağladığı kadar ayrıntı verin.

 Tip lokalitesi: Ecuador, Esmeraldas Province, Cordillera de Toisán, Río Piedras, Los Pambiles, 00°32'N, 78°38'W, 1200 m elevation.

Tip lokalitesi terimi sadece tür veya daha düşük türlerde bulunabilir.

Tip materyali

Holotipler (ve diğer Tip materyali) bazen müzelerde saklanır ve böylece halk, numunenin gerçekte nasıl göründüğünü görebilir. Böyle bir örnek saklandığında, numuneye müze numarası ve müzenin kısaltmasını içeren bir 'etiket' verilir. Bu, uzmanların önceden tanımlanmış türler hakkında daha fazla araştırma yapmalarına ve yaptırım yapan yazarın açıklamasını kontrol etmelerine izin verir. Tüm Holotipler ana Holotip sayfasında listelenmiştir. Link Holotype'ya yönlendirilmeli ancak Müze kısaltmaları başlığı ile maskelenmelidir. (Örneklerin nasıl yapıldığını görmek için bu bölümdeki düzenle düğmesine tıklayın.)

 Holotip: EPN 851241.

Holotip yalnızca daha düşük veya daha düşük olan türlerde bulunur (daha yüksek olan gruplar için, bunun yerine tür veya tür cinsini verin). Eğer tür bir holotip değilse uygun kelimeyi kullanın (örneğin, "Lectotip:", "Neotip:" vs.)

Eşanlamlılar için Benzer Kelimeler

Taksonomi değişken bir bilim dalıdır. Yayınlanan çeşitli adların durumu, yeni bilgiler ışığında değişebilir. Önceden tanımlanmış ve verilen farklı isimler verilen iki taksonun aslında aynı olması durumunda, eski adın önceliği vardır ve yeni adın eski adın bir eş adı haline gelir. Çoğu zaman, yazarlar, belirli bir türün, başlangıçta tanımlandığı türden farklı bir cinse ait olması gerektiğini öne süren yeni bilgiler elde eder. Türler farklı bir jenerik isimle birleştirildiğinde, bir "Yeni Kombinasyon" oluşur. Yeni kombinasyonlar kesinlikle "Eş adlar" demek değildir, ancak bir taksonun taksonomik tarihini gösterirken sıklıkla eş adlarla birlikte listelenirler. Bu bölüm hem eş adı hem de farklı kombinasyonlar içeriyorsa, başlık, "Organizma" olarak adlandırılan bir terim olduğundan, "Eş adlı" olarak adlandırılabilir. Ziyaretçiler eş adları ve farklı kombinasyonları arayabildiklerinden eş adlarının sunulması çok önemlidir. Alfabetik sıraya göre tarih listesine eş adlar listesi koymak çok yararlıdır. Botanikte eş adları alt gruplara bölmek yaygındır; baziyonumu (eğer uygunsa), homotipik ve heterotipik (her biri kendi homotipik eşa adı olan) yine ziyaretçi için faydalıdır.

Eş adlar/eş adı bölümü, ad bölümünün 3. düzeyinin bir alt bölümü olarak ekleyin ve bilgileri madde imli bir liste olarak verin.

Örnek Zooloji:


=={{int:Name}}==

''Anthene liodes'' ({{a|William Chapman Hewitson|Hewitson}}, 1874).

==={{int:Synonymy}}===

*''Lycaenesthes liodes'' Hewitson, 1874: 349.
*''Lycaena adherbal'' Mabille, 1877: 217. Synonymy in Stempffer, 1967: 192.
*''Anthene liodes'' (Hewitson); Stempffer, 1967: 192. New combination.

Lycaenesthes liodes ve Lycaena adherbal sayfalarını da oluşturun ve Anthene liodes sayfasına yönlendirin:

#REDIRECT [[Anthene liodes]]

Örnek Botanik:

=={{int:Name}}==

''Pinus clausa'' ({{aut|Chapman}} ex {{aut|Engelm.}}) {{aut|Vasey}} & {{aut|Sarg.}}, Rep. for. N. America 199. (1884)

==={{int:Synonyms}}=== 

{{BA}}
**''Pinus inops'' var. ''clausa'' {{aut|Chapm.}} ex {{aut|Engelm.}}, Bot. Gaz. 2: 125. (1877)
{{HOT}}
**''Pinus inops'' subsp. ''clausa'' ({{aut|Chapm.}} ex {{aut|Engelm.}}) {{aut|Engelm.}}, Trans. Acad. Sci. St. Louis 4: 177. (1880)
**''Pinus virginiana'' subsp. ''clausa'' ({{aut|Chapm.}} ex {{aut|Engelm.}}) {{aut|Eckenw.}}, Conifers World: 647. (2009)
{{HET}}
**''Pinus clausa'' var. ''immuginata'' {{aut|D.B.Ward}}, Castanea 28: 4. (1963)
**''Pinus clausa'' subsp. ''immuginata'' ({{aut|D.B.Ward}}) {{aut|A.E.Murray}}, Kalmia 13: 22. (1983)

Tam örnek

Bir tam ad bölümü daha sonra şöyle biçimlendirilir:

=={{int:Name}}==
''Glomus przelewicense'' {{a|Janusz Błaszkowski|Błaszk.}}, 1988.
 
Host-Substratum/Locality: From soil under ''[[Thuja occidentalis]]'': Poland
 
Holotype: {{Repository link|DPP}} 578
 
==={{int:Synonyms}}=== 
* ''Glomus przelewicensis'' {{aut|Błaszk.}}, 1988
* ''Diversispora przelewicensis'' {{a|Fritz Oehl|Oehl}}, 2011

Ve kaydedildiğinde veya önizlendiğinde, şöyle görünür:

İsim

Glomus przelewicense Błaszk., 1988.

Host-Substratum/Locality: From soil under Thuja occidentalis: Poland

Holotype: DPP 578

Eş adlar

 • Glomus przelewicensis Błaszk., 1988
 • Diversispora przelewicensis Oehl, 2011

Yazar şablonları

Yaygın bağlantı parantezleri yerine yazar adları için {{A}} ve {{Aut}} şablonlarını (bu sırayla) kullanmak da iyi bir fikirdir. Yazar adlarını küçük büyük harfler kullanarak otomatik olarak biçimlendirirler. {{A}} şablonu, yazar adı için bir wiki bağlantısı da eklerken, {{Aut}} şablonu şunları yapmaz:

=={{int:Name}}==
''Glomus przelewicense'' {{a|Janusz Błaszkowski|Błaszk.}}, 1988
 
Host-Substratum/Locality: From soil under ''[[Thuja occidentalis]]'': Poland
 
Holotype: {{Repository link|DPP}} 578
 
==={{int:Synonyms}}===

* ''Glomus przelewicensis'' {{aut|Błaszk.}}, 1988

Ve kaydedildiğinde veya önizlendiğinde, şöyle görünür:

İsim

Glomus przelewicense Błaszk., 1988

Host-Substratum/Locality: From soil under Thuja occidentalis: Poland

Holotype: DPP 578

Eş adlar

 • Glomus przelewicensis Błaszk., 1988

Özel: Sürüngen ve Amfibi Adlandırması

 • Names coined by Hoser: The nomenclatural chaos and taxonomic destabilization perpetrated by Hoser (2013, 2014a,b, 2018a,b, and multiple other works as documented in Wüster et al. 2021) has led to unprecedented scientific community reaction and rejection of the works in question. Hoser has repeatedly and continuously circumvented conventional and acceptable standards of scientific analysis and peer-review in his broadly sweeping and extensive self-produced taxonomies and nomenclatures. Though only coining 15 new turtle nomina to date, Hoser has attempted to promulgate a total of 1795 new taxon names (1453 reptiles, 290 frogs, 46 mammals, 4 spiders, and 2 fish) from 2000 through January 2021 (Wüster et al. 2021). We regard his actions as disruptive and unwarranted acts of nomenclatural destabilization in defiance of the guiding principles of the International Code of Zoological Nomenclature to promote nomenclatural stability (ICZN 1999), and also in contravention of its own recommended Code of Ethics. Further, we do not regard the self-produced documents circulated under the name Australasian Journal of Herpetology as objective scientific publications (Kaiser et al. 2013; Kaiser 2014; Rhodin et al. 2015; Wüster et al. 2021).
 • In collaboration with a wide leadership group representing the global herpetological and zoological communities, we petitioned the International Commission on Zoological Nomenclature (ICZN) to use its plenary power to declare and treat Hoser’s works as nomenclaturally unavailable (Rhodin et al. 2015). In response, the ICZN (2021) has now issued an opinion on this and related petitions, in which the Commissioners declined to either formally confirm or reject the availability of Hoser’s names and self-produced works, and also indicated that they had no authority to uphold their own Code of Ethics.
 • As a result of this opinion by ICZN, and in view of Hoser’s numerous nomenclaturally destabilizing novelties and confrontational unethical practices, we therefore now agree with and follow the recommendation by Wüster et al. (2021), including their 464 supportive zoologist signatories, to follow the scientific community’s outright rejection of Hoser’s work as being unscientific and disruptive, and the community’s strong support and acceptance of new replacement names (aspidonyms) as valid. We also agree with the analysis and recommendations by Krell (2021), who suggested that prevailing usage within the scientific community could serve as a potential solution to the problems created by Hoser’s approach. We therefore now regard all of Hoser’s turtle names as nomina rejecta and accept such replacement aspidonyms as are validly published, available, and scientifically justified based on best available objective analysis and peer-review.

Turtle Taxonomy Working Group. In press (2021). Turtles of the World: Annotated Checklist and Atlas (9th Ed.). Chelonian Research Monographs No. 8.

Sürüngen Veritabanı

The Reptile Database, the largest reptile checklist used here significantly has also released a statement saying they will not use names coined through taxonomic vandalism.

Scott Thomson (Faendalimas) talk 20:58, 27 May 2021 (UTC)[reply]

Kaynakça

Taxonavigation section Name section/tr Reference section