Wikispecies:Vikitür nedir ne değildir

This page is a translated version of the page Wikispecies:What Wikispecies is not and the translation is 75% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikispecies çevrimiçi bir tür dizinidir ve bu şekilde ele alınmalıdır. Vikitür'ün olmadığı bazı şeyler var:

  • Vikitür türler hakkında bilgi paragrafları değildir. Nesir blokları dile özgüdür ve yanlış bir şekilde Vikitür'ün Vikipedi çatal olduğu izlenimine yol açar.
  • Vikitür bir kağıt değildir.. Sınırsız boyut yoktur.
  • Vikitür genel bir ansiklopedi değildir. Örneğin Vikitür, holottyler gibi taksonomik önem taşıyan bazı depolar tip materyalleri listeler. Bu depolar genellikle üniversiteler ve müzeler tarafından korunurken, Vikitür'ün gerçek üniversiteler veya müzeler hakkında herhangi bir sayfası yoktur, çünkü bu kurumlar takson sistematiği açısından gerçek bir değere sahip değildir. Bunlarla ilgili bilgi için lütfen Vikipedi kullanın.
  • Kendi web sitenizi Vikitür'de barındırmayın.
  • Vikitür bir resim deposu değildir. Bir türün görüntüleri bir makaleyi geliştirebilirken, o sayfadaki tek şey onlar olmamalı ve soyut sanat olmamalıdır. Örneğin, dinozorlar veya tarih öncesi bitkiler gibi tarih öncesi yaşam formlarının sanatsal restorasyonlarını kullanmayın, çünkü bunlar nadiren gerçekte doğrudur. Bunun yerine, bilimsel çizimler ve organizmaların net fotoğrafları Vikitür için idealdir. Görüntü Kuralları'nda belirtildiği gibi, bir tür için bir veya bazı nadir durumlarda belki iki görüntü yeterlidir. Resminizi gerçekten bir yere yüklemek istiyorsanız, lütfen Vikitür yerine Commons kullanın - varsa daha fazla kişi resmi kullanabilir.
  • Vikitür bir bağlantı deposu değildir. Diğer sitelere olan bağlantıların aşırı kullanımı tanıtım veya reklam olarak kabul edilebilir ve bağlantılar silinir.