Віківиди:Політика

This page is a translated version of the page Wikispecies:Policy and the translation is 100% complete.

Це перелік правил, яких повинні дотримуватися всі редактори. Їх недотримання може втрату прав на редагування (детальніше див. Впровадження політики).

Правила редагування

Оскільки наука є галуззю, що постійно змінюється, часто дослідження можуть розкривати нову інформацію, яка суперечить старій та встановленим поглядам. Тому ми просимо редакторів:

 • Будьте чемними
  • Груба, образлива, нечутлива або дріб'язкова поведінка дезорганізовує людей і зупиняє їх роботу з Віківидами. Спробуйте перешкоджати іншим здійснювати нечемні дії та будьте обережні, щоб ненавмисно не образити людину.
 • Уникайте війни редагувань
  • Війна редагувань - це коли два або більше користувачів із протилежними поглядами безперервно додають контент, який вони вважають правильним, і видаляють те, що, на їх думку, є неправильним. Таким редакторам пропонується працювати на компроміс або консенсус, вирішуючи спірні питання на відповідній сторінці обговорення. Ви можете звернутися до адміністратора для вирішення суперечки.
 • Уникайте персональних нападок
  • Не робіть персональних нападок у Віківидах. Коментуйте вміст, а не особу, яка його внесла. Особисті нападки завдають шкоди громаді та стримують користувачам від редагування. Нікому не подобається, коли його ображають.
 • Враховуйте, що ніхто не є власником жодної зі статей
  • Коли ви створюєте або редагуєте статтю, знайте, що й інші матимуть бажання редагувати її, і ви не повинні заважати їм цього робити.
 • Не видаляйте матеріали з сторінок обговорення
  • Збереження редагувань на сторінках обговорення є важливим для прийняття рішень у майбутньому. Якщо сторінка обговорення стає занадто довгою, і на ній легко можна заплутатись, будь ласка заархівуйте матеріал замість того, щоб видаляти його.

Правила вилучення

Статті можуть бути видалені, якщо підпадають під одну або декілька таких категорій:

 • Невідповідні сторінки
  • Сторінки, що не належать до даного проекту, визначені на сторінці Чим не є Віківиди. Внески, що включають статті, які містять лише текст (але не обмежуються ними), тобто не мають навігації по таксонах, повинні бути частиною Вікіпедії, і вони будуть негайно видалені.
 • Неправильний синтаксис або відсутність таксономії
  • Внески з неправильним синтаксисом, з неправильною або відсутньою таксономією тощо будуть позначені {{NSF}} і будуть вилучені за 15 днів, якщо їх не буде виправлено або не буде досягнуто консенсусу в ході обговорення.
 • Порушення авторського права
  • Копіювання на Віківиди контенту з веб-сайту, якщо він прямо не надає ліцензії, яка б дозволяла це робити, є порушенням законодавства про авторське право. Перед таким копіюванням слід переконатися, що ліцензія веб-сайту сумісна з авторськими правами Віківидів.
 • Ізольовані сторінки обговорення
  • Якщо сторінка обговорення статті існує, але сама сторінка зі статтею була видалена, сторінка обговорення вважається "orphan" ("сиротою") і може бути відразу вилучена.

Примітка: Внески з неправильним форматуванням повинні бути НЕГАЙНО виправлені, але вони, як правило, НЕ будуть видалені, якщо помилка форматування не робить текст повністю й непоправно недоладним.

Платні редагування

На основі досягнутого консенсусу, спільнота Віківидів не вимагає від своїх редакторів розголошення інформації, чи були їх внески платними.

Адміністратори і т. д.

Дивись:

Забезпечення виконання політики

У випадку неправильних дій редакторів можуть застосовуватись відповідні заходи для збереження спільноти в належному порядку.

Попередження

 • Ця дія не є примусовою, але зазвичай це перший крок, який ввічливо нагадує редакторам, що вони мають поводитись належним чином. За першим попередженням може йти наступне, якщо редактор продовжує порушувати правила і настанови Віківидів.

Блокування

 • Рішенням адміністратора користувачі можуть бути позбавлені прав на редагування на певний період (або на невизначений термін). Заблоковані редактори зберігають доступ і можливість переглядати Віківиди, але не можуть вносити до проекту жодних змін. Отримання редактором попередження не є обов'язковим перед блокуванням, якщо адміністратор вважає, що присутні чіткі ознаки того, що дії редактора є руйнівними.
 • Хоча неупереджені дії, пов'язані з вандалізмом, періодично трапляються і в діях зареєстрованих користувачів, які увійшли в систему під своїм іменем, головна увага приділяється IP-адресам (користувачам, що не увійшли в систему), але й вони дуже рідко блокуються назавжди. Багато IP-адрес призначаються динамічно, і вони кожен раз можуть переходити від однієї людини до іншої, навіть статичні IP-адреси періодично перепризначаються або використовуються різними користувачами. У випадках довготривалого вандалізму з однієї IP-адреси застосовується блокування на декілька місяців або років. Довгострокові блокування ніколи не використовуються для окремих випадків, незалежно від характеру порушення політики. IP-адреси, що використовуються відвертими вандалами, користувачами з фальшивою ідентифікацією та людьми, що погрожують судовими позовами, ніколи не блокуються на тривалий час, якщо немає доказів того, що один і той самий користувач довгий час використовував відповідну IP-адресу. Такі докази можуть бути отримані тільки чек'юзером Віківидів. Чек'юзер проводить розслідування лише у випадках навмисних дій як останній засіб при вирішенні складних ситуацій, запит можна зробити тут.
 • Відкриті проксі, як правило, відправляють повідомлення до Стюардам Мета-вікі і блокуються глобально на період часу, поки вони ймовірно залишаться відкритими за тією ж IP-адресою, у більшості випадків це лише декілька місяців. Запити на глобальне розблокування таких IP-адрес можуть бути зроблені на тій самій сторінці Стюардів Мета-вікі, що згадувалась вище.

Коли не слід блокувати

Важливо пам'ятати, що блокування не повинно бути каральним заходом. Блокування не слід використовувати:

 1. як помсту користувачеві;
 2. щоб паплюжити інших користувачів;
 3. якщо занепокоєння викликає не поточна поведінка.