This page is a translated version of the page Wikispecies:Policy and the translation is 63% complete.

Bu, tüm editörlerin izlemesi gereken politikaların bir listesidir. Bunların izlenmemesi, düzenleme izninizin kaybolmasına neden olabilir (ayrıntılar için bakınız uygulama politikası).

Düzenleme politikası

Bilim sürekli değişen bir alan olduğu için, araştırma eski ve algılanan görüşle çelişen yeni bilgileri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle, editörlerden şunları yapmasını istiyoruz:

 • Medeni olun
  • Kaba, duyarsız veya küçük olmak, insanları üzüyor ve Wikispecies'in iyi çalışmasını engelliyor. Başkalarının medeniyetsiz olmalarını engellemeye çalışın ve insanları istemeden rahatsız etmekten kaçınmaya özen gösterin.
 • Düzenlemek savaşlarından kaçının
  • Düzenleme savaşı, karşıt görüşlere sahip iki veya daha fazla kullanıcının sürekli doğru olduğunu düşündükleri içeriği eklediği ve yanlış olduğunu düşündüğü içeriği çıkardığı zamandır. Editörlerden anlaşmazlıkları çözmeleri ve uygun konuşma sayfasında bir uzlaşma veya uzlaşma için çalışmaları istenir. Anlaşmazlıkları çözmek için bir hizmetli talep edebilirsiniz.
 • Kişisel saldırıdan kaçının
  • Vikitür'de hiçbir yerde kişisel saldırı yapmayın. Katkıda bulunmayan içeriğe yorum yapın. Kişisel saldırılar topluma zarar verir ve kullanıcıları düzenlemelerden uzaklaştırır. Kimse tacize uğramaktan hoşlanmaz.
 • Hiç kimsenin hiçbir maddeye sahip olmadığını kabul edin
  • Bir madde oluşturursanız veya düzenlerseniz, başkalarının da düzenleyeceğini ve bu nedenle bunları yapmalarını engellememelisiniz.
 • Konuşma sayfalarından materyal silmeyin
  • Konuşma sayfalarında düzenlemelerin yapılması ileride başvurmak için önemlidir. Bir konuşma sayfasının uzunluğu büyür ve bu nedenle daha az okunaklı hale gelirse, lütfen eski materyali silmek yerine arşivleyin.

Silme politikası

Aşağıdaki kategorilerden birine veya birkaçına uyan maaddeler aşağıdaki durumlarda silinebilir:

 • Saçmalama sayfası
  • Bu projeye ait olmayan sayfalar, Vikipedi nedir ne değildir? sayfasında tanımlanır. Bu tür katkılar, yalnızca metin içeren, yani Vikipedi'nin bir parçası olması gereken ve hemen silinecek olan hiçbir takson içermeyen maddeleri içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir).
 • Yanlış sözdizimi veya eksik taksonomi
  • Yanlış sözdizimi, yanlış veya eksik taksonomi vb. İle yapılan katkılar, {{NSF}} ile işaretlenecek ve düzeltilmemesi/tartışılmaması durumunda 15 gün sonra silinecektir.
 • Telif hakkı ihlali
  • Web sitesi açıkça izin veren bir telif hakkı lisansı sağlamazsa, bir web sitesindeki içerikleri Vikitür'e kopyalamak telif hakkı yasalarına aykırıdır. Editörler, bir web sitesinin lisansının, kopyalanmadan önce Vikitür'ün telif hakkı lisansıyla uyumlu olduğunu doğrulamalıdır.
 • Öksüz tartışma sayfası
  • If the talk page of an article exists but the article page itself is deleted, the talk page is considered to be an "orphan" and can be deleted immediately.

Note: Contributions with the wrong formatting should be corrected ASAP, but will normally NOT be deleted unless the formatting error renders the text completely and irreparably incoherent.

By consensus, the Wikispecies community does not require any disclosure of paid contributions from its contributors.

Administrators etc

See:

Enforcing policy

In the case of misbehaving editors, such policy may be enforced to keep the community in good order.

Uyarı

 • This is not mandatory, but usually the first step to politely remind editors to behave properly. An initial warning may be followed up by another if the editor persists in not following Wikispecies policies and guidelines.

Engel

 • Users will have their editing privilege removed for a period of time (or indefinitely) as determined by an administrator. The blocked editors are still able to access and view Wikispecies, but unable to make any changes to it. It is not necessary for editors to receive a warning prior to a block if the administrator believes that there is a clear indication that the editor is disruptive.
 • While a fairly common action when dealing with recurrent vandalism by registered and logged in users, note that IP addresses (used by users not logged in) are very rarely indefinitely blocked. Many IP addresses are dynamically assigned and change frequently from one person to the next, and even static IP addresses are periodically reassigned or have different users. In cases of long-term vandalism from an IP address, blocks over a period of months or years are considered instead. Long-term blocks are never used for isolated incidents, regardless of the nature of their policy violation. IP addresses used by blatant vandals, sockpuppets and people issuing legal threats are never blocked for long periods unless there is evidence that the IP address has been used by the same user for a long time. Such evidence may only be obtained by a Wikispecies Checkuser. A checkuser investigation is only intended as a last resort for difficult cases, but requests can be made here.
 • Open proxies are generally reported to the Meta-Wiki Stewards and blocked globally for the length of time they are likely to remain open on the same IP address, which in most cases is likely to be only a few months. Requests for global unblocking of such IP addresses can be made via the same Meta-Wiki Stewards page mentioned above.

When not to block

It is important to remember that blocks should not be punitive. Blocks should not be used:

 1. in retaliation against users;
 2. to disparage other users;
 3. where there is no current conduct issue of concern.