This page is a translated version of the page Wikispecies:PR and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikidruhy: Nechť se svobodný rejstřík druhů vyvíjí!

V srpnu 2004 spustila Nadace Wikimedia nový projekt: Wikidruhy. Smyslem tohoto nového webu bylo stát se otevřeným zdrojem pro taxonomické a biologické informace.

Obsah Wikidruhů

Wikidruhy budou sloužit komunitě profesionálů, jako jsou vědci, studenti či učitelé. Budou provazovat ostatní projekty Nadace Wikimedia, aniž by se pokoušely být jakousi paralelní bio-Wikipedií. Z komunity Nadace Wikimedia už zazněly varovné hlasy, které se obávají paralelního vývoje a konkurence pro Wikipedii. Tomu se všichni snažíme vyhnout. Byly proto vytvořeny šablony, které přesně definují, jak má obsah vypadat. Tak či onak bude ale výsledek záviset na uživatelích Wikidruhů.

Šablony pomáhají nastolit doporučenou základní strukturu stránek:

SYSTEMATICKÉ ZAŘAZENÍ: Zobrazuje nejčastěji používané klady taxonomického stromu a umožňuje pohodlnou orientaci napříč skupinami živé přírody. Pro vyhledání šablon pro systematické zařazení stačí kliknout na „Editovat“ nahoře na stránce taxonu. Pro „použití“ napište {{Nameofclade}}, například takto: {{Aves}} pro ptáky, tj. Aves.

NÁZEV: Udává dvouslovné jméno udělené původním autorem, například Meles meles Linnaeus, 1758.

REFERENCE: Uvádí publikaci, ve které byl druh poprvé popsán. K jejímu vyhledání lze použít například následující stránky:

OBECNÉ NÁZVY: Udávají názvy daného druhu v různých jazycích (pro více informací vizte příslušný oddíl Nápovědy). Odkazy na hesla dotyčných taxonů na příslušné Wikipedii se doplní automaticky, například [[en:Badger]] (odkazuje na článek o jezevcích na anglické Wikipedii) nebo [[cs:Jezevec]] (odkazuje na článek o jezevcích na české Wikipedii).

DALŠÍ: Vyhněte se přidávání jakýchkoli dalších informací. Pokud je to nutné, použijte diskusní stránku taxonu. Pro zajištění srozumitelnosti ve všech jazycích by měly být jakékoli další informace o taxonu umístěny do hesla v odpovídající jazykové mutaci Wikipedie.

Milníky Wikidruhů

20. května 2007 překonal počet článků na Wikidruzích 100 000. Tento milník byl zaznamenán ve Wikimedia News a v banneru Vývěsky anglické Wikipedie. Zmínka se objevila i na Wikizine. K prosinci 2019 se počet článků přehoupl přes 700 000.

V roce 2015 jsme se integrovali se sesterským projektem, Wikidaty, za účelem koordinace strukturovaných dat napříč dalšími projekty Nadace Wikimedia, využitelnými kýmkoliv na světě.

Budoucnost Wikidruhů

Co z Wikidruhů nakonec bude? Jak už bylo řečeno, to bude značně záležet na uživatelích tohoto zdroje a na vůli sdílet vědomosti. Právě teď se všude kolem nás na síti nachází obrovské množství informací, rozmístěných na různých jednotlivých webových stránkách. Jednou z nich je třeba www.itis.gov, což je něco jako oficiální zdroj. Dalším velmi dobrým zdrojem je www.biolib.cz. Většina dalších zdrojů je chráněna autorským právem, případně není je omezena na jednu skupinu druhů nebo postrádá přívětivé uživatelské rozhraní.

Tak nějak vypadaly všeobecné encyklopedie před rokem 2001. Pak přišla Wikipedie a slavila okamžitý úspěch. Wikipedie potvrdila, že koncept samoudržované informační databáze může dobře fungovat. Není důvod se domnívat, že by se tedy i Wikidruhy neměly stát podobně hodnotným zdrojem informací.

Podle zájmu uživatelů by se na základě vloženého obsahu mohly Wikidruhy stát:

- největším archivem svobodných obrázků britské divočiny
- determinačním klíčem všech evropských mořských organismů
- výukovou pomůckou pro středoškolské učitele
- archivem místních jmen všech bylin
- kolekcí webových odkazů na stránky o korálech
- zdrojem pro nadšené herpetology, kteří chtějí vědět více o svých mazlíčcích
...nebo prostě neomezeným a dále rozšiřitelným fórem pro všechny, kdo sdílejí vášeň a zájem o všechny formy života na této planetě.

Co z Wikidruhů bude, záleží jen na vás. My vám poskytujeme technologii, vy přidáváte obsah, který si přejete tu mít.

Nechť se Wikidruhy vyvíjejí!