Wikispecies:Autobiografie

This page is a translated version of the page Wikispecies:Autobiography and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Pokud jste pojmenovali taxon, pak je pravděpodobné, že již existuje (nebo bude vytvořena) stránka Wikidruhů o Vaší osobě, o daném taxonu a další stránky o publikovaných dokumentech. Příklady najdete v kategoriích Category:Taxon authorities a Category:Reference templates. Můžete provádět aktualizace nebo opravy stránek o své osobě, ale vyvarujte se sebechvály. Pokud máte nějaké pochybnosti, vzneste dotaz na diskusní stránce Wikispecies:Vesnická pumpa.

Porozumění Wikidruhům

Doufáme, že Wikidruhy využijete ke své práci, nebo se snad dokonce začleníte mezi nás a pomůžete nám je budovat. Můžete začít tak, že prozkoumáte Wikidruhy odkazem z hlavní strany.

Politika Nadace Wikimedia

Dne 9. dubna 2009 správní rada Nadace Wikimedia Foundation přijala usnesení, které se týká nakládání s údaji v životopisech žijících osob. Zaznamenala, že existují problémy s tím, že některé biografie jsou psány příliš propagačním tónem; nebo jsou vandalizovány a obsahují chyby či pomluvy. Nadace naléhavě žádá, aby byla věnována zvláštní pozornost neutralitě a ověřitelnosti životopisů žijících osob; aby byla brána v úvahu lidská důstojnost a osobní soukromí, zejména v článcích pomíjivého nebo okrajového zájmu; a aby se s každým, kdo má stížnost na to, jak je popsán na webových stránkách projektu, zacházelo s trpělivostí, laskavostí a úctou.

O těchto tématech lze diskutovat na Wikispecies:Vesnická pumpa, na Nástěnce správců Wikidruhů, nebo na diskusní stránce dotyčného editora. Pokud nejste spokojeni s tím, jak editoři a správci naložili s životopisným materiálem nějaké žijící osoby, můžete také kontaktovat přímo Nadaci Wikimedia.

Identifikátory

Vícero lidí se může jmenovat stejně. Abychom Vás mezi nimi jednoznačně odlišili, používáme unikátní identifikátory(anglická Wikipedie). Mezi nejčastěji používané patří VIAF, ISNI, ORCID, ResearcherID, Scopus nebo Google Scholar.

Pokud jej ještě nemáte, měl(a) byste si vytvořit identifikátor ORCID. Více informací naleznete zde (anglicky).

Editoři Wikidruhů

Pokud editujete Wikidruhy nebo některý z jejich sesterských projektů, jako jsou Wikipedie nebo Wikidata, doporučujeme Vám přidat si na všech projektech identifikátor ORCID na svou uživatelskou stránku. Následujte naše pokyny (anglicky).

Wikidata

Pokud máte stránku na Wikidruzích, pak by také měla existovat Vaše položka na Wikidech, což je náš sesterský projekt, který shromažďuje strojově čitelná, propojená(anglicky) a otevřená data.

Fotografie

Byli bychom rádi, kdybychom měli v článku také Vaši fotografii. Měl/a byste nahrávat pouze snímky, ke kterým máte autorská oprávnění (zpravidla proto, že jste je pořídil/a vlastnoručně). Pokud Vás vyfotil kolega, člen rodiny nebo přítel, může svou fotografii nahrát on. Vizte náš návod, jak nahrát fotografie své osoby(anglicky).

Nahrávka Vašeho hlasu

Aby lidé věděli, jak zní Váš hlas a jak Vy sám/sama vyslovujete své jméno, můžete nám namluvit a poslat nahrávku (nebo několik nahrávek, pokud například mluvíte vícero jazyky). Detaily najdete na stránce projektu.

Články o Vás na Wikipedii

Existuje přes 290 jazykových verzí Wikipedie. Obecně platí, že kritéria významnosti (tedy zda mít či nemít stránku o Vaší osobě) jsou na Wikipedii mnohem přísnější než na Wikidruzích. Prosím, nezakládejte na Wikipedii stránku o své osobě. A pokud už na některé z Wikipedií či na jiných stránkách Nadace Wikimedia existuje článek o Vaší osobě, jeho úpravy je možné provádět jen s přihlédnutím k místním pravidlům.

Vizte též