Help:Fotoğraf Yönergeleri

This page is a translated version of the page Help:Image Guidelines and the translation is 100% complete.

Fotoğraf yükleme

Tür resimlerine sahipseniz ve bunları Vikitür'de göstermek istiyorsanız, aşağıdaki koşulları sağlamanız gerekmektedir. Wikimedia Vakfı, görüntülerin ve diğer çoklu ortam dosyalarının büyük bir depolarına sahiptir ve bunlar Wikimedia Commons'da tutulmaktadır

Fotoğraflarınızın orijinal yazarıysanız bunları Wikimedia Commons tarafından kabul edilen lisanslar uyarınca serbest bırakmaya hazır olmanız gerekir. Fotoğraflarınızı çeşitli Creative Commons lisansları altında yayınlayabilirsiniz. Orijinal yazar değilseniz, fotoğrafları yayımlarken telif hakkını ihlal etmediğinizden emin olmanız gerekir. Kamuya ait alanlardaki fotoğraflar veya GNU Özgür Belgeleme Lisansı veya GNU Genel Kamu Lisansı Wikimedia Commons'da ve bazı Creative Commons lisanslarında izin verilir. Neyin izin verildiğini ve neyin olmadığını belirlemek için Commons:Lisanslama'ya kontrol edin.

Geçerli bir lisansa karar verdiyseniz yüklemeye başlayabilirsiniz. Fotoğrafı uygun lisansla etiketlediğinizden ve fotoğrafa ayrıntılar eklediğinizden emin olun. Ayrıntı eklerken görüntüye en azından binom Latince adını girin, böylece diğer kullanıcılar resimlerinizi bulabilir ve yanlış anlama olamaz. Sınıflandırmadan yüzde 100 emin değilseniz, resmi şu şekilde etiketleyebilirsiniz: "Passer sp. (Bu Passer cinsinin bir türüdür, ancak hangisi olduğundan emin değilim)." Diğer önemli bilgiler dışında, fotoğrafın çekildiği yer gibi daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz.

Kullanım

 
Passer domesticus
  • Görüntünün altyazı bölümüne yerel adlar eklemeyin. Bu, Vikitür dillerinin dil bağımsız politikasıyla uyumludur. Ayrıca, tarih öncesi yaşamın sanatsal restorasyonlarını eklemekten kaçının - ör. dinozorların çizimleri - çünkü bunlar genellikle yanlış veya doğrulanması imkansızdır. Bunun yerine uygun bir fosilin fotoğrafını kullanın.
  • Genus ve Familia makalelerinde, resim yazısındaki tam türlere vikibağlantılı yapılması, türlerin daha fazla tanımlanmasında yararlıdır; bir örnek için bakınız Carcharodon.
  • Tipik olarak, varsa veya varsa, bir tür - bir erkek, bir dişi - için iki görüntü yeterlidir.

Böylece, Vikitür'e bir fotoğraf ekleme işlemi kolayca yapılabilir:

Seçenek 1

Resmi taksonla ilgili Vikiveri öğesine ekleyin; daha sonra makalenin ilk satırı olarak {{Image}} ekleyin. Başka parametre gerekmez.

Seçenek 2

  • Görüntüyü daima sayfanın sağ üst köşesine yerleştirin. (Editörde ilk satırda olacak)
  • Uygun boyutu seçin (Portre için 220px ve Peyzaj için 250px)
  • Türler cinsel dimorfik olmadıkça tür başına yalnızca bir görüntü ekleyin.
  • Commons'da birden fazla fotoğraf olduğunda, en çok ayrıntı gösteren birini seçin.

Fotoğraf etiketini, Taxonavigation başlığının hemen üstüne yerleştirin:

[[File:HouseSparrow23.jpg|thumb|250px|''Passer domesticus'']]

Alternatif olarak, bu durumda {{Image}} şablonunu da kullanabilirsiniz, ancak biçimlendirme ile ilgili tüm parametreleri hariç tutmanız gerekir ve yukarıdaki "Seçenek 1"'in aksine, dosya adını da belirtmeniz gerekir;

{{Image|HouseSparrow23.jpg|''Passer domesticus''}}

Başlıklar

Lütfen, tür veya daha düşük cinslerin tüm açıklamalı takson adlarının her zaman italik yazması gerektiğini, oysa aile adları ve daha yükseklerinin asla italik olmaması gerektiğini unutmayın. İkincisi diğer tüm isimler için de geçerlidir: yazar isimleri, dergi ve depo isimleri vs. asla italik olmamalıdır.

Vernacular names section Image Guidelines/tr Author Names